Ostatní rybí pochoutky

Rybaření na švédských jezerech.

OSTATNÍ POCHOUTKY.

1. Jalec nadívaný zeleninou

Jalci, rajčata, cibule, paprika, slanina, česnek, sůl, máslo

Rajčata a cibuli nakrájíme na kolečka, papriku a slaninu na nudličky. Na prkénku rozetřeme česnek se solí. Jelce  vymažeme zevnitř solí a česnekem a vložíme do něj směs rajčat, cibule, paprik a slaniny. Potom jelce ovážeme nití a po obou stranách opečeme na rozpáleném másle. Podáváme s bramborem nebo chlebem.

2. Ryby v těstíčku

Malé rybky, mléko, hladká a hrubá mouka, vejce, sůl, tuk, citrón

Z 1/4 l mléka, 10 dkg hladké, 5 dkg hrubé mouky, 2 vajec a soli připravíme těstíčko. Malé rybky osušíme , osolíme, obalíme v hladké mouce a namočíme do těstíčka a rychle vhodíme do rozpáleného tuku. Dozlatova z obou stran osmažíme, zakapeme citrónem a podáváme.

3. Ryba na zázvoru

Malé porce kapra nebo štiky, česnek, sůl, paprika, zázvor, olej

Malé porce ryby potřeme kašičkou z utřeného česneku se lžičkou soli, lžičkou papriky, lžičkou zázvoru a dvou lžic oleje a následně klademe do hrnce na sebe. Zatížíme a necháme uležet 1 den v ledničce. Druhý den prudce opečeme na oleji a nakonec dusíme do měkka.

4. Karacsonyi jósag (vánoční dobrota)

500 g masa z kapra, candáta, štiky nebo plotic, 100 g másla, sardelová pasta, kapary, sůl, citrón, pepř, 1/2 l kyselé smetany, 5 vajec, 5 lžic strouhanky, nakládané kapie, tvrdý sýr

Maso jemně umeleme a protřeme sítem. Kašovinu dusíme na másle se lžičkou sardelové pasty, lžičkou kaparů, špetkou soli, šťávou z půlky citrónu a pepřem. Do kyselé smetany zamícháme 5 žloutků, přidáme strouhanku, rybí kašovinu a sníh z 5 bílků. Těsto vlijeme do vymazané a moukou vysypané formy na srnčí hřbet a asi hodinu opatrně pečeme za občasného potírání máslem. Hotové jídlo nakrájíme, zdobíme nakládanými kapiemi a strouhaným sýrem.

5. Silvestrovské rybí chlebíčky

1/2 kg kapra nebo jiné ryby, 5 dkg cibule, 2 natvrdo vařená vejce, 10 dkg sterilovaného hrášku, 20 dkg majonézy, veka, nakládaná kapie

Rybu zbavíme kůže a uvaříme v osolené vodě. Maso vykostíme, pokrájíme, přidáme nakrájenou cibuli a vejce, hrášek a majonézu. Dobře promícháme a natíráme na plátky veky, zdobíme kapií.

6. Salát „GIEWONT“

Kapr nebo štika, sůl, ocet, pepř, bobkový list, nové koření, 200 g tvrdého sýra, nakládané feferony, 200 g kečupu, červené víno

Rybu uvaříme v osolené vodě s trochou octa a kořením. Maso zbavíme kůže a kostí, přidáme tvrdý sýr nakrájený na malé kostičky, 1 lžíci pokrájených feferonů, kečup a 3 lžíce červeného vína a dobře promícháme.

7. Silvestrovský kaviárový salát

Štika nebo kapr, sůl, ocet, 150 g kaviáru, 5 citrónů, cukr, olej, cibule, aspik

Rybu udusíme v osolené a okyselené vodě, maso zbavíme kůže a kostí, přidáme kaviár a šťávu z citronů smíchanou v poměru 1 : 1 s olejem. Podle chuti přisladíme. Zdobíme kolečky cibule a aspikem.

8. Haltorma

500 g pečené, dušené nebo vařené ryby, 1/4 l šlehačky, strouhaný křen, sůl

Maso zbavíme kůže a kostí a umeleme. Přidáme šlehačku, 6 vrchovatých lžíc křenu a špetku soli, promícháme a ihned podáváme s bílým pečivem.

9. Štěpánská rybí huspenina

1,5 kg sladkovodních ryb, bobkový list, 10 pepřů, 5 nových koření, 2 mrkve, 4 kyselé okurky, 250 g sterilovaného hrášku, sůl, pepř, citrón, cukr, 150 g želatiny

Ve dvou litrech osolené a slabě okyselené vody vaříme, spolu s kořením a mrkvemi,  ryby. Po změknutí zbavíme maso kůže a kostí, polovinu umeleme a polovinu pokrájíme. Mrkve také pokrájíme, přidáme nakrájené okurky, hrášek a promícháme s vývarem, který jsme ještě dochutili solí a pepřem, citrónem a cukrem a v němž jsme opatrně (aniž by se vařila) rozpustili želatinu. Necháme ztuhnout ve vhodné formě.

10. Royal aspik

1 kg kapra nebo štiky, sůl, ocet, pepř,cibule, citrón, 8 dkg želatiny, 5 žloutků, kaviárové máslo

Kapra nebo štiku vaříme v 1 l osolené, okyselené a opepřené vody, přidáme cibuli. Po uvaření zbavíme maso kůže a kostí, umeleme ho, a ještě protřeme přes síto. Vývar procedíme, přichutíme solí, pepřem, citrónovou šťávou a v teplém rozpustíme želatinu, ještě před tuhnutím v něm rozšleháme 5 syrových žloutků. Vléváme do malých forem, po ztuhnutí vyklopíme  a zdobíme citrónem a kaviárovým máslem.

11. Silvestrovské jednohubky

Sladkovodní ryby, olej, zázvor,paprika, 6 stroužků česneku, sůl

Vařené, udušené nebo upečené ryby zbavíme kostí a kůže a umeleme. Na 200 g ryb přidáme 3 lžíce oleje, 1/2 lžičky zázvoru, 1/2 lžičky papriky, 6 utřených  stroužků česneku s kávovou lžičkou soli. Vše dobře promícháme. Pomazánku natíráme na kolečka bílého pečiva.

12. Sofia pasta

500 g sladkovodních ryb, 200 g kečupu, olej, česnek, sůl, pepř

Ryby dobře nasolíme, vydatně potřeme česnekem a upečeme na oleji. Měkké maso zbavíme kůží a kostí, pokrájíme na malé kousky, smícháme s kečupem, ochutíme lžičkou pepře a 5 většími rozetřenými stroužky česneku, podle chuti dosolíme. Používáme jako pomazánku.

13. Rybí noky

250 g rybího masa, 40 g másla, 1 vejce, strouhanka, sůl, petrželová nať, lžíce smetany

Rybu vykostíme, maso umeleme a promícháme s ostatními přísadami, uděláme malé noky, které použijeme jako zavářku do rybí polévky, nebo je usmažíme a podáváme se zeleným hráškem.

14. Rybí karbanátky

Ryba, sůl, petržel, cibule, česnek, vejce, pepř, hladká mouka

Rybu uvaříme ve slané vodě s petrželí, vykostíme, umeleme. Pak smícháme se strouhanou cibulí, česnekem a vejcem. Okořeníme. Ze směsi uděláme malé karbanátky, které obalíme v mouce a osmažíme. Podáváme s brambory.

15. Tajemství hotelu Hilton

500 g rybího masa, 500 g majonézy, sůl, cukr, citrónová šťáva, 1/4 rybího vývaru, 4 dkg želatiny, šlehačka

Maso udusíme, vykostíme a zbavíme kůže. Rozmixujeme s majonézou. Podle chuti přisolíme, okyselíme, případně přisladíme. V rybím vývaru rozpustíme želatinu, přidáme kašovinu a ještě rozmixujeme. Rozléváme do šálků a necháme ztuhnout. Po vyklopení na talířky zdobíme neslazenou šlehačkou.

16. Rybí kobližky I

Mleté rybí maso, vařené brambory, petržel, 2 vejce, sůl, hladká mouka nebo strouhanka

Stejné množství rybího masa a vařených brambor smícháme s ostatními přísadami, vytvoříme malé kobližky, obalíme v mouce nebo ve strouhance a smažíme.

17. Rybí kobližky II

Mleté rybí maso, lžička másla, strouhanka, lžíce kokosové moučky, sůl, pepř, sníh z bílků, muškátový oříšek, máslové těsto, vejce

Z máslového těsta vyválíme placku, na ní klademe směs vzniklou smícháním všech přísad. Pokryjeme druhou polovinou těsta a vykrajujeme kobližky. Ty potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme v troubě na plechu.

18. Rybí omeleta

Maso ze sladkovodních ryb, zelenina, hrášek, vejce, sůl

Maso a zeleninu nakrájíme a spolu s hráškem dáme na pánev, zalijeme rozšlehaným vejcem, mírně osolíme a opečeme po obou stranách.

19. Rybí majonéza

150 g majolky, lžička hořčice, 1/2 lžičky cukru, lžička worchesteru, lžíce octa nebo citronové šťávy, 2 lžíce pomerančové šťávy, 2 lžíce šlehačky, pepř, 200 g vařené na kousky rozdělené ryby, 80 g nastrouhaného celeru

Vše smícháme ve směs a případně ještě osolíme. Používáme na osolené chlebíčky, nebo k náplni rajčat, vajec a paprik.

20. Rybí hemenex

Maso z větších ryb, cibule, pepř, vařené brambory, 2 vejce, tuk, kapary, nakládaná zelenina nebo houby

Maso nakrájíme na kostky a dusíme s cibulí a pepřem, pak přidáme nakrájené brambory a syrová vejce. Vše promícháme, podusíme na tuku a dáme na talíř. Zdobíme kapary, zeleninou nebo houbami.

21. Amur na smetaně s houbami

6 porcí amura po 200 g, 80 g másla, rybí vývar nebo vývar z masoxu, 2 cibule, 300 g čerstvých nemodrajících hub, 50 g oleje, mletý pepř, 2 dcl kyselé smetany, citrón, zelená petržel, bobkový list, sůl

Porce ryby osolíme, opepříme, pokapeme citrónovou šťávou a na rozpáleném oleji po obou stranách krátce opečeme. Podlijeme trochou vývaru, posypeme na drobno nakrájenou cibulí, nakrájenou petrželkou, přidáme bobkový list a v troubě pečeme. Po krátkém zapečení přelijeme ryby rozšlehanou smetanou. Na kastrůlku rozpustíme máslo, přidáme nakrájené houby, podusíme, poklademe na porce ryb a dopečeme. Jako přílohu podáváme vařené brambory a salát z čerstvé zeleniny.

22. Pečená maréna

Maréna, sůl, 100 g sardelového másla (máslo utřené se lžící sardelové pasty), 2 dcl hovězího vývaru

Marénu nasolíme a necháme 2 hodiny v chladu odležet. Pak ji uložíme do pekáče břichem dolů na dřevěný rošt, polijeme rozpuštěným sardelovým máslem a za občasného podlévání hovězím vývarem upečeme.

23. Maréna na houbách

Maréna, 20 g sušených hřibů, 4 lžíce oleje, 200 g rajčat, 3 stroužky česneku, mletý pepř, pažitka a sůl, na přílohu : 800 g brambor, cibule, 60 g slaniny, lžíce hladké mouky, 70 g másla, citrón, sůl

Marénu rozdělíme na poloviny, odstraníme páteř. Obě poloviny potřeme česnekem utřeným se solí a zprudka opečeme na oleji. Houby asi na 3 hodiny namočíme do studené vody. Opečené porce ryby podlijeme horkou vodou, v níž jsme máčeli houby, přidáme houby a zvolna dusíme. Později přidáme na kolečka nakrájená rajčata a dodusíme do měkka. Podle chuti osolíme a opepříme. Příloha : brambory uvaříme ve slupce, po vychladnutí je nakrájíme na kolečka. Na drobně nakrájené slanině krátce osmahneme jemně nakrájenou cibuli, přidáme máslo a vše zaprášíme moukou. Promícháme s brambory, opepříme, osolíme a na větší pánvi opečeme do zlatova. Opečené brambory pokapeme citrónovou šťávou a posypeme strouhanou citrónovou kůrou.

24. Maréna na víně

4 porce marény po 200 g, 5 lžic oleje, 2 cibule, 2 stroužky česneku, 4 lžíce bílého vína, sůl

Marénu naporcujeme, osolíme, vložíme do pánve s rozpáleným olejem a opečeme na mírném ohni do měkka. Opečenou rybu přendáme na talíře a uložíme v teplé troubě. Do oleje po opékání ryby přidáme na tenká kolečka nakrájenou cibuli a na slabé plátky nakrájený česnek. Osmažíme, zalijeme vínem a krátce povaříme. Porce marény přelijeme šťávou s cibulí a podáváme s vařenými brambory.

25. Maréna po francouzsku

4 porce marény asi po 200 g, ocet, 6 dcl vody, 80 g cibule, zelená petržel, bobkový list, 8 kuliček pepře, tymián, 80 g másla, sůl

Do kastrolu vložíme na malé kousky nakrájenou cibuli, drobně usekanou petržel, tymián, bobkový list, celý pepř a vodu s octem. Vaříme asi 20 minut, pak procedíme, vývar vrátíme do kastrolu, uvedeme do varu a přidáme porce ryby. Vaříme na mírném ohni až ryba změkne, asi 5 minut. Hotovou rybu vyjmeme, rozdělíme na talíře a podlijeme rozpuštěným máslem do něhož před podáváním nakrájíme zelenou petržel. Podáváme s vařenými brambory.

26. Tloušť s dušenými pýchavkami

Dva tloušti (nebo 4 plotice), 200 g pýchavky, 4 lžíce oleje, 150 g rajčat, 2 stroužky česneku, naťová cibule, mletý pepř, sůl

Pýchavky nakrájíme na slabší kolečka a podusíme na oleji spolu s rybami. Během dušení přidáme na čtvrtky nakrájená rajčata. Před skončením dušení přidáme česnek utřený se solí a špetku pepře. Podáváme s vařenými brambory posypané jemně nakrájenou cibulovou natí.

27. Panský tloušť

Tloušť, mlíčí, 100 g žampiónů, 50 g petržele, 50 g cibule, 50 g másla, 1 dcl oleje, lžíce citrónové šťávy, pepř, sůl

Tlouště vyplníme nádivkou, zašijeme a na dvě hodiny uložíme do marinády z oleje, citrónové šťávy, soli, pepře, strouhané petržele a cibule. Pečeme na roštu, poléváme marinádou. Příprava marinády : usekané mlíčí, pokrájené žampióny a lžíci marinády udusíme se zeleninou na másle.

28. Zavináče z bílých ryb

Bílé ryby, nálev : 5 l octa, 5 l vody, 1,2 kg soli, marináda : 2 l octa, 8 l vody, 200 g soli, 5 kostek cukru, celý pepř, nové koření, 2 bobkové listy, cibule, kyselé okurky

Ryby naskládáme do kameninové nebo skleněné nádoby, zatížíme a zalijeme nálevem, ve které je ponecháme 5 dní v chladnu, potom je vykostíme, a svineme jako zavináče, vrátíme zpět do čisté nádoby, a zalijeme vychladlou marinádou, vzniklou povařením octa, vody, soli, koření, cukru a nakrájené cibule. Do vychladlé marinády přidáme nakrájené okurky. Nádobu povážeme papírem a uložíme v chladu na 2 až 3 dny.

29. Bílé ryby grilované (dietní)

2 porce bílé ryby, lžíce citrónové šťávy, dvě lžíce olivového oleje, majoránka, sušená celerová nať, sušený libeček, tlučený kmín, sůl

Ryby okořeníme, zakapeme citrónovou šťávou a v porcelánové misce zalijeme olejem. Necháme 3 hodiny v chladničce. Porce ryb vyjmeme, necháme okapat a za občasného potírání marinádou grilujeme do měkka. Zdobíme citrónem a podáváme s bílým pečivem.

30. Ryba po řecku

2 až 3 menší tloušti nebo cejni, 80 g oleje, velká cibule, 4 lžíce rajčatového kečupu, 3 lžíce červeného vína, lžička cukru, sůl

Půlené ryby opečeme na pánvi v rozpáleném oleji po obou stranách dočervena. Měkké ryby vyndáme, přidáme drobně nakrájenou cibuli, kečup, sůl a cukr. Podle potřeby přidáme trochu horké vody a dusíme asi 15 minut. Pečené ryby pak vložíme do připravené omáčky, přidáme víno a necháme přejít varem. Podáváme s vařenými brambory.

31. Bílé ryby po bulharsku

3 porce bílé ryby, 60 g másla, citrón, lžíce hladké mouky, lžička octa, 4 stroužky česneku, zelená petržel, sůl

Porce ryby osušíme, poprášíme moukou a na másle dozlatova po obou stranách opečeme. K česneku utřenému se solí přidáme drobně nakrájenou petržel, zředíme octem rozředěným stejným množstvím vody a upečené porce ryb přelijeme touto zálivkou. Podáváme s plátkem citrónu a bílým pečivem.

32. Nakládání menších ryb do soli

1 kg čerstvých malých bílých ryb, sůl

Menší ryby necháme v celku, větší nakrájíme na filety, ryby osolíme uvnitř i na povrchu, těsně složíme do kameninové nebo porcelánové nádoby, zasypeme ještě dvěma cm soli, zakryjeme pokličkou a zatížíme. Nádobu uložíme na 4 až 5 dnů do chladna, denně přelijeme ryby šťávou, která se vyluhovala. Před přípravou pokrmu ryby omyjeme, vykostíme, zbavíme kůže, nakrájíme na kousky a obložíme plátky citrónu. Takto naložené ryby vydrží v chladnu i déle než 14 dnů.

33. Ryby na kmíně

800 g kaprovitých ryb, 40 g mouky, 80 g oleje, 30 g másla, zelená petržel, citrón, kmín, sůl

Ryby osušíme, uvnitř potřeme citrónovou šťávou, obalíme v hladké mouce a posypeme kmínem. Jednotlivé porce nebo celé menší ryby opečeme po obou stranách na oleji. Před podáváním pokapeme porce rozpuštěným máslem, citrónovou šťávou a silně posypeme zelenou petrželkou. Podáváme s vařenými brambory.

34. Filipínská rýže s rybou

2 šálky rýže, 4 šálky vody, 300 g vařené vykostěné ryby, 4 hřebíčky, 8 zrn pepře, 2 kolečka kompotovaného ananasu, 2 banány, citrón, bílý jogurt, lžíce kaparů, sůl

Rybu v osolené vodě pozvolna uvaříme do měkka, vyjmeme, podélně rozřízneme a vykostíme. Rybu nakrájíme na malé kousky, samostatně uvaříme rýži s přídavkem všeho koření. Kapary, ananas a banány drobně pokrájíme, přidáme jogurt a vše lehce promícháme s rybím masem a rýží.

35. Obalované grundle

500 g drobných rybek, 2 vejce, 3 lžíce hladké mouky, tuk na smažení, strouhaná houska, nastrouhaný křen, tatarská omáčka, sůl

Drobné rybky osušíme, osolíme a necháme asi 2 hodiny odležet. Pak ryby obalíme v hladké mouce, osolených rozkvedlaných vejcích a ve strouhané housce. Za častého obracení je osmažíme ze všech stran do zlatova a podáváme je s nastrouhaným křenem, tatarskou omáčkou a slaným bílým pečivem.

36. Rybí soljanka

600 g vařené nebo pečené ryby, 300 g dušeného zelí, 2 kyselé okurky, lžíce kaparů, cibule, 2 lžíce rajčatového protlaku, 40 g strouhaného sýra, 10 zelených oliv, půl citrónu, 40 g másla, lžíce sekané petrželky, 1/2 l rybího vývaru

Okurky nakrájíme na tenké nudličky, dáme do kastrolu, přidáme kapary, drobně nakrájenou cibuli, rajčatový protlak, zalijeme rybím vývarem, zakryjeme pokličkou a 10 minut dusíme. Do ohnivzdorné misky vymazané máslem dáme vrstvu (polovinu) dušeného zelí, na zelí položíme rybu nakrájenou na menší kousky, přelijeme připravenou omáčkou a pokryjeme vrstvou zbylého zelí. Povrch zelí uhladíme, posypeme strouhaným sýrem, pokapeme rozpuštěným máslem a zapékáme asi 1/4 hodiny v horké troubě. Hotový pokrm posypeme sekanou petrželkou, ozdobíme olivami a na plátky nakrájeným citrónem. Podáváme s bílým pečivem.

37. Rybí běloruské krokety

600 g sladkovodní ryby, 100 g veky, 4 cibule, 4 lžíce oleje, 100 g rajčatového protlaku, 100 ml bílého vína, 100 ml mléka, vejce, 4 stroužky česneku, kopr, petrželka, sůl, pepř

Staženou rybu rozdělíme na kousky, přidáme v mléce namočenou veku, zesklovatělou cibulku, sůl, pepř a dvakrát umeleme. Mleté rybí maso spojíme s vejcem, důkladně rozmícháme a naděláme kuličky o průměru asi 3 cm, obalíme je v mouce a opečeme na oleji. Teplé opečené krokety položíme do kastrolu, zalijeme je rajčatovým protlakem, bílým vínem a posypeme usekanou petrželkou a koprem, zakryjeme pokličkou a dusíme na mírném ohni asi 15 minut. Pak potřeme prolisovaným česnekem. Necháme vychladnout a podáváme s bílým pečivem.

38. Ryba po rusku

600 g dušené ryby, 40 g másla, mrkev, cibule, kyselá okurka, lžíce kaparů, 10 zelených oliv, petrželka, citrón, 150 ml kečupu, 100 ml rybího vývaru, sůl

Mrkev nakrájíme na tenké nudličky, cibuli a okurku na tenká kolečka a vše krátce osmahneme na másle. Přidáme vypeckované olivy, kapary, na tenké plátky nakrájený citrón a zalijeme kečupem. Dobře promícháme, přidáme porce dušené ryby a vše dobře prohřejeme. Podle chuti osolíme a podáváme s opečenými brambory a ozdobené petrželkou.

39. Ryba s pomeranči

1 kg na proužky nakrájeného rybího masa, cibule, 30 g másla, 2 pomeranče, sekaná petrželka, tymián, ocet, sůl, práškový cukr, šťáva z citrónu

Maso na mírném ohni uvaříme ve slané vodě s octem a citrónovou šťávou, nejprve maso vložíme a pak přivedeme k varu. Na pánvi rozpustíme polovinu másla a necháme na něm zesklovatět drobně nakrájenou cibuli. Oloupaný pomeranč nakrájíme na kolečka, na cibuli přidáme zbytek másla, kolečka pomeranče, zaprášíme cukrem a rychle usmažíme. Uvařenou rybu přendáme na mísu a připravenou směs na ni upravíme. Na pánvi povaříme trochu octa s petrželkou a tymiánem, přidáme vymačkanou šťávu z druhého pomeranče a jakmile přejde var, nalijeme na rybu. Podáváme s opečeným bílým pečivem.

40. Drobné ryby na sádle

1 kg drobných ryb, sůl, sladká paprika, hladká mouka, 150 g sádla

Drobné rybky nařežeme na asi 1,5 cm široké podkovy, osolíme, posypeme paprikou, a prudce na obou stranách opečeme na rozpáleném sádle. Podáváme s tatarskou omáčkou a chlebem.

41. Bramborový salát s uzenými rybami

300 g vařených brambor, 400 g uzených sladkovodních ryb, cibule, mletý pepř, natvrdo uvařené vejce, 2 sladkokyselé okurky, pažitka, sůl

Uzené ryby zbavíme kůže a všech kostí a drobně je nakrájíme. Brambory vařené ve slupce oloupeme a nakrájíme na kostičky a promícháme s rybami. Přidáme drobně nakrájenou cibuli, koření a vše promícháme. Jednotlivé porce zdobíme kousky ryb, nakrájenými okurkami a vejcem.

42. Kyselo z ryb

1,5 l vody, 1/2 kg odřezků a vnitřností z ryb, 100 g kořenové zeleniny, mletý pepř, sůl, lžíce hladké mouky, 1/4 l kyselého mléka, 2 lžíce octa

Ve slané vodě povaříme hlavu bez žaber, ocet a pokrájenou kořenovou zeleninu. Vývar scedíme, maso obereme a vrátíme zpět do vývaru. Zvlášť uvaříme jikry nebo mlíčí ve vodě s octem. Potom obojí slijeme dohromady, opepříme, zahustíme kyselým mlékem, ve kterém jsme rozkvedlali mouku a dobře povaříme. Podáváme s vařenými brambory.

43. Parma namodro

Parma, 5 dcl octa, lžíce soli, 50 g petržele, 100 g celeru, 100 g cibule, 2 bobkové listy, 5 nových koření, 10 pepřů, 100 g křenu, 1 dcl citrónové šťávy, lžíce cukru

Rybu rozdělíme na malé porcičky a spaříme horkým octem, pak vaříme asi 10 minut v osolené vodě se strouhanou zeleninou a kořením. Maso vybereme a upravíme na mísu. Na ně pak navrstvíme křen smíchaný s citrónovou šťávou a cukrem.

44. Ukrajinský bolen se zeleninou

4 porce bolena, 2 lžíce hladké mouky, sůl, pepř, 6 lžic oleje, 2 karotky, pastiňák, 3 rajčata, 2 cibule, nakládaná okurka, pórek

Porce zbavíme větších kostí, osolíme, opepříme, obalíme v mouce a po obou stranách opečeme na oleji. Cibuli, karotku a pastiňák nahrubo nastrouháme, okurku s rajčaty pokrájíme, přisolíme a na zbývajícím oleji osmahneme. Do zeleniny vložíme rybu, podlijeme horkou vodou a vše asi 15 minut dusíme.

45. Křupavé rybky

3/4 kg drobných ryb, lžička zázvoru, lžíce solamylu, olej, sůl, petržel

Navrch i vně posypeme rybky směsí zázvoru a soli a necháme půl hodiny v chladu. Pak rybky vkládáme do rozpáleného oleje a smažíme do zlatova asi 5 minut. Usmažené narovnáme do pekáčku a pečeme dalších 5 minut při asi 250 stupních. Podáváme posypané petrželovou natí.

46. Zapékané oukleje

4 oukleje, 100 g másla, lžička vegety, špetka rozmarýnu, špetka majoránky, 100 g tvrdého sýra, rajče, paprika, 2 lžíce bílého vína, sůl, na bešamel : 2 lžíce polohrubé mouky, lžíce másla, 2 dcl masového vývaru, žloutek, sůl

Rybky osolíme a opečeme na másle, pak je urovnáme do ohnivzdorné misky, okořeníme, posypeme vegetou, nakrájenou paprikou a rajčetem, přelijeme vínem a bešamelem a posypeme strouhaným sýrem. Zapékáme asi 20 minut. Bešamel : z másla a mouky připravíme světlou jíšku, jíž zahustíme vývar, krátce povaříme a zakvedláme žloutek.

47. Pečené oukleje

4 oukleje, 50 g másla, 50 g žampiónů, lžíce petrželové natě, lžíce strouhané cibule, sůl

Ryby nasolíme, necháme několik hodin v chladu odležet. Potom je osušíme a naplníme směsí z pokrájených žampiónů udušených na polovině másla s cibulí a petrželovou natí. Ryby zašijeme, potřeme zbývajícím máslem a opečeme na roštu. Podáváme s bramborovou kaší.

48. Oukleje smažené

4 oukleje, sůl, polohrubá mouka, strouhanka, 2 vejce, olej

Ryby nasolíme a necháme několik hodin v chladnu odležet. Osušené obalíme v mouce, rozšlehaných vejcích a strouhance. Smažíme do červena.

49. Opilé oukleje

4 oukleje, 1 dcl suchého sektu, 100 g žampiónů, 50 g másla, 50 g cibule, estragon, pepř, petrželová nať, sůl

Máslo utřeme s nastrouhanou cibulí, petrželovou natí, estragonem, solí a pepřem. Očištěné oukleje směsí potřeme navrch i uvnitř, vložíme do zapékací mísy, obložíme nakrájenými žampióny, podlijeme vínem a zakryté 20 minut pečeme.

50. Dunajské rybí klobásy

1 kg masa sladkovodních ryb, 100 g slaniny, 50 g strouhanky, lžíce krupice, 100 g másla, 2 vejce, 2 žloutky, špetka nového koření, pepř, sůl

Slaninu pokrájíme, vyškvaříme, ryby na ní opečeme, podlijeme horkou vodou, udusíme, zbavíme kůže a vykostíme, maso umeleme, přidáme rozpuštěné máslo a ostatní suroviny, směs natlačíme do střívek a klobásky opékáme na oleji.

51. Ježdíci s citrónovou omáčkou

600 g ježdíků, 50 g petržele, 50 g celeru, 10 zrnek pepře, 5 zrnek nového koření, 1 dcl sladké smetany, lžíce hladké mouky, citrón, sůl, cukr, lžíce kaparů, 3 žloutky

Ježdíky nasolíme, zasypeme strouhanou zeleninou, okořeníme, zalijeme menším množstvím vroucí vody a asi 10 minut dusíme, rybky vybereme, srovnáme na mísu a uložíme do tepla. Polévku asi 15 minut povaříme s oloupaným a  jader zbaveným citrónem a smetanou s rozkvedlanou moukou. Polévku procedíme, přidáme kapary, zakvedláme žloutky a hned jak zhoustne na omáčku, polejeme jí ježdíky.

52. Křupaví ježdíci

600 g ježdíků, 50 g slaniny, 50 g másla, lžíce oleje, sůl, drcený kmín

Ježdíky zbavíme hlavy a vytáhneme střívko, srovnáme je na olejem vymaštěný pekáč, osolíme, okmínujeme, zalijeme směsí másla a vyškvařené slaniny a pečeme, až jsou ryby křupavé.

53. Dušení ježdíci

600 g ježdíků, 200 g cibule, 3 bobkové listy, 3 dcl sladké smetany, 2 dcl sladké smetany, 2 dcl podmáslí, lžíce hladké mouky, 50 g másla, špetka muškátového oříšku, lžíce usekané pažitky, sůl, 1dcl mléka

Rybky osolíme, zasypeme strouhanou cibulí, rozdrceným bobkovým listem a necháme odležet v lednici do druhého dne. Pak na ně nalijeme vroucí podmáslí se smetanou a asi 10 minut povaříme. Rybky vybereme na mísu a uložíme do tepla. Omáčku procedíme, rozmixujeme, zahustíme moukou zakvedlanou do trochy mléka, přidáme máslo, strouhaný muškátový oříšek, pažitku, za stálého míchaní omáčku povaříme a na rybky vrátíme.

54. Ježdíci na smetaně

10 ježdíků, 50 g hladké mouky, pepř, sůl, máslo, 1 dcl smetany, pohanková kaše

Ježdíky osolíme, opepříme, obalíme v mouce, prudce opečeme na másle, zalijeme smetanou a zvolna dodusíme. Podáváme s omaštěnou pohankovou kaší.

55. Mřenky se sýrovou omáčkou

600 g mřenek, 50 g karotky, 50 g petržele, 50 g cibule, bobkový list, 10 pepřů, 5 nových koření, špetka estragonu, 100 g másla, 100 g tvrdého sýra, lžíce pokrájené pažitky, lžíce strouhanky z dietních sucharů, sůl

Mřenky povaříme 5 minut v malém množství vody s kořením, solí a strouhanou zeleninou. Pak je vyndáme na mísu a zalijeme omáčkou, kterou připravíme tak, že na másle osmahneme strouhanku, přilijeme 2 naběračky čisté polévky, v níž jsme mřenky vařili, přidáme estragon, pažitku, strouhaný sýr a vaříme, až se sýr rozpustí.

(mřenka mramorová je celoročně hájená – lze nahradit jinou drobnou rybkou – starý recept)

56. Smažené střevle

600 g střevlí, 5 dcl mléka, 1 dcl pomerančového džusu, sůl, dvě vejce, polohrubá mouka, strouhanka, olej

Ryby přes noc namočíme do mléka smíchaného s džusem. Druhý den osušíme, osolíme, obalíme v mouce, vejcích a strouhance a v horkém oleji usmažíme.

(Střevle potoční je celoročně hájená, lze nahradit jinou drobnou rybkou – starý recept)

57. Rybí guláš

Asi 600 g sladkovodních ryb, citrónová šťáva, 2 cibule, 2 lžíce oleje, 3/4 kg červených a zelených paprik, mletá sladká a špetka pálivé papriky, mletý pepř, sůl, lžička hladké mouky, vývar z masa, pórek

Staženou a vykostěnou rybu rybu nakrájíme na malé kostky, zakapeme citrónovou šťávou a necháme asi hodinu v chladničce odležet. Nadrobno pokrájenou cibuli zpěníme na oleji, přidáme proužky papriky, osmahneme, okořeníme, osolíme, podlijeme vývarem a asi 10 minut podusíme. Přidáme maso, poprášíme hladkou moukou, podlijeme vývarem a podusíme do měkka. Opatrně mícháme. Rozdělíme na porce, posypeme na kolečka nakrájeným pórkem a podáváme s chlebem nebo pečivem.

58. Rajčata plněná rybou

300 g sladkovodní ryby, 12 rajčat, 2 vejce, 2 lžíce citrónové šťávy, 150 g majonézy, sůl

Rybu uvaříme v osolené, citrónem okyselené vodě. Vařenou rybu stáhneme a vykostíme, nakrájíme nadrobno a smícháme s nakrájenými vařenými vejci a majonézou. Z rajčat odřízneme vršky, vnitřek vydlabeme, naplníme rybí směsí a přikryjeme odříznutým vrškem.

59. Nakládané rybky

1 kg drobných ryb, sůl, 50 g hrozinek, 50 g mandlí, citrónová kůra, 3 dcl octa, 7 dcl vody, 3 hřebíčky, 10 pepřů, 5 nových koření, 2 bobkové listy, 300 g cibule

Ryby uvaříme v osolené vodě, v láhvi od okurek je proložíme kolečky cibule a zalijeme studeným roztokem připraveným povařením všech zbývajících přísad. Necháme dva dny uležet.

60. Smažené rybičky

1/2 kg drobných rybek, 5 dcl citrónové šťávy, sůl, 5 stroužků česneku, 150 g kukuřičné mouky, 2 dcl oleje

Nasolené rybičky necháme hodinu odležet, pak je zalijeme citrónovou šťávou s česnekem a necháme v chladu uležet asi 5 hodin. Pak je osušíme, obalíme v kukuřičné mouce a v oleji do křupava usmažíme.

61. Rybí pljeskavice

300 g masa ze sladkovodní ryby, 300 g vepřového masa, 100 g cibule, 3 pálivé papriky, pepř, sůl, 1 dcl smetany, 2 dcl oleje

Maso ryby bez kůže a kostí umeleme s vepřovým masem, cibulí a paprikou, směs osolíme, opepříme, rozředíme smetanou a necháme v lednici 8 hodin odležet. Pak směs znovu promícháme a do horkého oleje z ní lžící děláme malé placičky, které smažíme po obou stranách.

62. Rybí pizza

300 g hladké mouky, 20 g droždí, 1/2 dcl oleje, sůl, na náplň: 400 g pečeného masa sladkovodní ryby, 1/2 lžičky pepře, 2 žloutky, 50 g tvrdého sýra, 10 oliv, 2 lžíce kečupu

Z mouky, droždí, vody a soli připravíme těsto husté jako na buchty a necháme je vykynout. Rozválíme ho na olejem vymaštěný plech a potřeme kaší z mleté vykostěné ryby, soli, žloutku a pepře, zakapeme kečupem, poházíme rozkrájenými vypeckovanými olivami, posypeme strouhaným sýrem a upečeme.

63. Indický rybí salát

1 kg malých ryb, 3 dcl oleje, sůl, 4 stroužky česneku, 250 g cibule, 50 g zelené a 50 g červené papriky, půl lžičky zázvoru, špetka kari, mletého kmínu, mletého koriandru, pepře, pálivé papriky, 3 dcl octa, lžička cukru

V horkém oleji opékáme pokrájené rybky do chřupava. Ostatní přísady smícháme a na zbylém oleji dusíme 5 minut (česnek utřeme, cibuli a papriky nakrájíme na kolečka). Přidáme ryby, necháme 3 dny v chladu proležet a studené podáváme.

64. Bolen s baklažánem

4 porce bolena, 100 g másla, 1/4 kg rajčat, 300 g baklažánu, 100 g zelených paprik, 5 stroužků česneku, lžička sladké papriky, sůl, mléko

Porce bolena poprášíme paprikou a po obou stranách opečeme na másle. Baklažán pokrájíme na kostičky, osolíme a v porcelánové misce necháme 4 hodiny uležet v chladu. Pak slijeme šťávu, kterou bolen pustil, propláchneme rybu mlékem a osmahneme na oleji. K rybě přidáme baklažán s pokrájenými rajčaty a paprikami, česnekem utřeným se solí, podlijeme trochou vody a pečeme asi 20 minut.

65. Běličky po zbojnicku

4 plotice, 50 g slaniny, 150 g klobásy, 2 rajčata, 50 g oštěpků, 30 g cibule, 100 g másla, zelená paprika, 50 g hladké mouky, půl lžičky pepře, lžička sladké papriky, sůl

Klobásy, rajčata, slaninu a papriku drobně pokrájíme, sýr a cibuli nastrouháme, vše promícháme s rozpuštěným máslem, směsí naplníme očištěné ryby, zašijeme je, zaprášíme moukou smíchanou se solí a kořením, zabalíme do alobalu a pečeme 20 minut.

66. Ragů z ryb

1 kg sladkovodních ryb, lžička soli, lžíce citrónové šťávy, 100 g polévkové zeleniny, 70 g cibule, bobkový list, pepř, 100 g másla, 30 g hladké mouky, 3 dcl tatarské omáčky, 1,5 dcl bílého vína

Rybu nakrájíme na plátky, osolíme, zakapeme citrónovou šťávou a uvaříme ve 4 dcl vody spolu se zeleninou, cibulí a kořením. Z másla a mouky připravíme světlou jíšku, zalijeme ji vývarem z ryby, povaříme, procedíme, přidáme rozšlehanou tatarskou omáčku, víno, rybu a necháme prohřát.

67. Rybí puding

300 g masa sladkovodní ryby, sůl, 30 g mouky, 30 g másla, 3 vejce, 1 dcl smetany, špetka citrónové kůry, pažitka, petrželová nať, olej na vymaštění, dětská krupice

Rybu udusíme v troše osolené vody, zbavíme kostí a umeleme. Z másla a mouky připravíme světlou jíšku, rozředíme ji smetanou a krátce povaříme, přidáme umletou rybu, sůl, žloutky, citrónovou kůru, pokrájenou pažitku, nakonec sníh z bílků. Směs pak vlijeme do vymaštěného, dětskou krupicí vysypaného kastrolu, zabalíme ho do alobalu a v páře asi 3/4 hodiny vaříme.

68. Perlín v alobalu

Perlín, sůl, lžíce citrónové šťávy, 50 g mrkve, 50 g bylinek (mladé kopřivové a fialkové lístky, popenec, petržel, pažitka), 50 g másla

Rybu necháme vcelku, osolíme, pokapeme citrónovou šťávou, zasypeme bylinkami a strouhanou mrkví, zabalíme do alobalu hodně vymazaného máslem a pečeme 20 minut. Vhodným doplňkem je špenát.

69. Montrealský mník

600 g mníka, 2 dcl oleje, 100 g másla, 50 g celeru, 50 g cibule, 1 dcl rajčatové šťávy, 2 lžíce zeleného pepře, půl lžičky mletého pepře, lžíce strouhanky z dietních sucharů, sůl

Maso bez kůže a kostí nakrájíme na kostičky, osolíme a upražíme na oleji. Rozprostřením na savý papír ho zbavíme přebytečného tuku. Na másle udusíme nastrouhaný celer, cibuli, vmícháme ostatní přísady a rybu, prohřejeme a ihned podáváme.

70. Mník na víně

600 g mníka, sůl, 50 g kukuřičné mouky, 60 g slaniny, lžička rajčatového protlaku, 50 g cibule, 1,5 dcl červeného vína, 50 g tvrdého sýra

Maso bez kůže a kostí nakrájíme na kousky, osolíme a zaprášíme kukuřičnou moukou. V kastrolu rozškvaříme mletou slaninu, zpěníme na ní strouhanou cibuli, protlak, přidáme rybu, zalijeme vínem a dusíme. Podáváme se strouhaným sýrem.

71. Rybí hamburgery

600 g mníka, sůl, 1 dcl oleje, 8 krajíčků veky, 5 lžic kečupu, 50 g cibule

Maso bez kůže a kostí nakrájíme na tenké medailónky, osolíme a opečeme ve velmi rozpáleném oleji. Krajíčky veky potřeme kečupem, položíme na ně medailónky, zakapeme kečupem, posypeme nakrájenou cibulí a chvíli prohřejeme v troubě.

72. Rybářský guláš

300 g mníka, 300 g vepřového bůčku, 50 g cibule, 100 g rajčat, lžíce papriky, půl lžičky pepře, sůl

Vepřové maso umeleme, rozškvaříme, přidáme drobně nakrájené maso mníka (bez kůže a kostí), nakrájená rajčata, nastrouhanou cibuli, koření, sůl a dusíme 10 minut za občasného podlití horkou vodou. Šťáva má být na konci dušení takřka vysmahlá.

73. Hlavatka se sýrem

600 g hlavatky, sůl, 3 dcl podmáslí, lžička pálivé papriky, půl lžičky pepře, 2 stroužky česneku, lžička cukru, masox, 30 g pažiky, 100 g tvrdého sýra, olej

Maso bez kůže a kostí osolíme a dáme na 2 hodiny do chladu odležet. Pak ho dáme do olejem vymaštěné ohnivzdorné mísy, zalejeme podmáslím rozšlehaným s utřeným česnekem, kořením, masoxem, pokrájenou pažitkou, solí, zakryjeme tenkými plátky sýra a 20 minut pečeme.

74. Hlavatka s pomeranči

4 porce hlavatky, 1 dcl oleje, 100 g cibule, 5 nových koření, 5 jalovců, 50 g pepřů, půl lžičky koriandru, půl bobkového listu, špetka estragonu, 1 hřebíček, 2 dcl pomerančové šťávy, pomeranč, lžička hořčice, sůl

Porce hlavatky prudce opečeme na oleji. Pokrájenou cibuli s kořením svážeme do plátěného uzlíčku a 5 minut povaříme v pomerančové šťávě. Pak v ní dusíme osolené a hořčicí potřené porce hlavatky. Porce necháme okapat, ozdobíme kolečky pomeranče a studené podáváme.



Související obrázky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *