Naše zkušenosti

Rybaření na švédských jezerech.



Cestu je třeba volit podle toho chcete li vyplout ze Swinoujscie nebo Gdynie. Nejlepší cesta do Swinoujscie z naší republiky je napojit se na polskou dálnici vedoucí z Krakowa do Německa,jelikož my jsme vyjížděli z Karviné na dálnici jsme se napojili u Opole,pak dále po dálnici do Legnice kde se odbočí na sever směrem na Zielona Góra,dále kolem Gorzówa Wielkopolského na Sczeczin a pak už jen Swinoujscie.Je to z Karviné asi 680km.Silnice jsou v překvapivě výborném stavu.Cesta do Gdynie středem polska přes Krakow a Lodž je už znatelně horší.Přestože GPS navigace ukazují délku trasy na 8hod.je nutno opravdu počítat s 12hodinovou cestou.

Ze Swinoujscie se dá nalodit na trajekty dvou společností-UNITYLINE: http://www.unityline.pl/ kde lze využít pondělních akcí pro motoristy asi 668,- polských zlotých za cestu vozidla do výšky 2,4m a délky 6m včetně posádky tam i zpět.Další společnost-POLFERIES:   http://www.polferries.com.pl/aktualnosci .Obě společnosti plují do švédského Ystadu.Z Gdynie je možno se nalodit na trajekt společnosti STENALINE http://www.stenaline.cz/cestovani-do-svedska která pluje do švédského města Karlskrona.


Na trajektech si lze objednat kajutu a to především při noční plavbě nebo čas strávit v restauraci,nakupováním ve freeshopech či barech.Ale především bych upozornil řidiče že v celní zóně při vylodění na Švédské straně byli všichni řidiči podrobeni dechové zkoušce na alkohol! Letos po vstupu do shengenu jsme nebyli kontrolování vůbec.


Trajekty Unityline i Polferries plují do Ystadu kde je to směrem na Kristianstad k jezerům Asnen asi 170km podle místa ubytování.Bližší informace o cestách do Švédska viz. stránky:http://svedsko.skandinavie.cz/

Hlavním principem aby cesta nevyšla draze je objednat chatu pro čtyři osoby a jet jedním autem nebo pro osm osob a jet dvěma vozy atd. dále pak využít akčních slev trajektů které bývají dost výrazné,počítá se pouze vozidlo s osádkou (je jedno kolik je osob ve vozidle) .Pochopitelně potraviny si berem vlastní.Rybářský lístek stojí na jezera Asnen 250,- sek na týden,čtyři největší jezera ve švédsku jsou zdarma.Na jiných revírech se ceny liší.


A asi nejdůležitější je si přibalit nějakého kuchaře a nebo člověka který si nějak rozvrhne jídelníček a má přehled co se poveze a co se kdy bude vařit.Je k nezaplacení když se vrátíte z celodenního rybolovu a máte teplé jídlo.My jsme mněli to štěstí že s námi jezdí OTA který neuvěřitelně vše stíhal : ráno byla snídaně,pak nám nachystal svačiny na lodě,vzápětí byl s náma celý den na rybách a po návratu než jsme zpracovali ryby tak byla teplá ,,obědovečeře“!!!         Za to mu patří dík a věčná sláva:


Alkohol – Švédský stát dohlíží na prodej vína, silného piva a lihovin. Monopol Systembolag rozprostřel po celé zemi síť svých vlastních prodejen, v nichž mohou nakupovat jen osoby starší 20 let. Obchody s lihovinami bývají v sobotu zavřeny a také před svátky je otevírací doba zkrácena. V restauracích se před 12.00 hod. silné alkoholické nápoje nepodávají a pivo nebo víno jen velmi omezeně.
Nápoje – Jsou vysoké ceny piva a vína ve švédských restauracích. Majitelé gastronomických zařízení musí totiž nakupovat alkoholické nápoje pouze v monopolních prodejnách, tedy za stejné ceny jako individuální spotřebitel. V běžných potravinářských prodejnách lze zakoupit jen dva druhy piva (lattol a folkol) s nižším obsahem alkoholu. V restauraci pak můžete dostat pivo mellanol a starkol s vyšším obsahem alkoholu. Nenechte se však zmást číslem uvedeným na etiketě: obsah alkoholu se ve Švédsku udává v gramech, a pivo pak bývá zpravidla silnější než čekáte. Poměrně široký sortiment vína a lihovin nabízejí opět pouze prodejny monopolu systembolaget. Ceny jsou však mnohem vyšší než ve střední Evropě.


Pravidla pro cestování v Schengenu:

Švédsko je členem schengenského prostoru od roku 1996.

1: Český občan musí mít u sebe cestovní dokument – pas či občanský průkaz – a v případě potřeby se jím prokázat. Platnost občanek bez strojově čitelných zón končí 31. 12. 2008. Občanské průkazy EU uznávají i Andorra, Vatikán, San Marino, Švýcarsko a Lichtenštejnsko.

2: Průkaz totožnosti by u sebe měly mít i děti mladší 15 let. Od 1. března 2008 budou moci rodiče opět nechat zapsat děti mladší 10 let do svých pasů nebo upravit údaje již zapsané. Zapsání dítěte do OP je sice možné, ale rodič může narazit na komplikace při cestování.

3: K řízení vozidel je nutné mít český, případně mezinárodní řidičský průkaz, osvědčení o technickém průkazu vozidla, zelenou kartu a u zapůjčeného vozidla notářsky ověřený dopis s patřičným překladem.

4: Cestující psi, kočky a fretky musejí mít platné očkování proti vzteklině, čitelné tetování nebo mikročip. Jejich majitel musí mít u sebe jejich pas, který mu vydá pověřený veterinář.

5: Majitel zbraně převážené přes hranice musí mít tzv. evropský zbrojní pas. Podmínky cestování se zbraní a střelivem si ale upravuje každý stát jinak.

6: Dovoz tzv. hlídaného zboží zůstává nezměněn. Tím, že ubyly kontroly na hranicích, ale bude méně hlídán. Každý si nyní může dovést z jiné země EU mimo jiné 800 cigaret, 400 krátkých doutníků, kilogram tabáku, 10 litrů lihovin, 20 litrů aperitivů, 90 litrů vína aneb 110 litrů piva. U benzínu je limit stanoven na plnou nádrž a navíc 20 litrů.

V případě nějakého problému je dobré mít u sebe adresu české ambasády ve Stockholmu, takže:

Embassy of the Czech Republic
Villagatan 21
111 32 Stockholm

tel: 08/ 440 4210
fax: 08/ 440 4211

email: stockholm@embassy.mzv.cz
optimalizace PageRank.cz

Související obrázky: