Lillhärdal v Härjedalen

Rybaření na švédských jezerech.

LILLHÄRDAL-Rybolov v severním Švédsku.

Jeden z největších rybářských revírů Švédska, 220km tekoucích vod, 30 jezer+30 rybníků. 5 ryb denně!

Lipan, štika, losos, pstruh, okoun, candát …

Mluvíme česky

Dobrý den,

Jsme ochotní ukázat Vám jeden z největších rybářských revírú Švédska, Lillhärdal.Přes známé máme celou síť chatek k pronájmu (ve vesnici, u jezer, v campu atd.), náš dům jsme sice přestavěli jako kulturní centrum, ale pro rybáře z Čech jsme vždy k dispozici a těšíme se na Vás.

Andreas

andreas@harjedalenskulturcentrum.com


Härjedalen je nejřidčeji osídlená a současně nejvýše položená provincie Švédska.  Na počátku 21. století činí hustota osídlení jendu osobu na čtvereční kilometr, četnost divoké zvěře, jako jsou losi, hnědí medvědi, sobi, rosomáci a dokonce i pižmoví tuři je mnohem vyšší.

Malá, do dáli se rozprostírající vesnička Lillhärdal je položená v kouzelných, nekonečných lesech, táhnoucích se až k hranici výskytu stromů. Je považována za jednu z nejdříve osídlených oblastí této, s Norskem hraničící, provincie Härjedalen a udržela si až dodnes svoji jedinečnost i malebnost; je  místem klidu s blahodárnými účinky na duši.

Lillhärdal je místo oplývvající historií:  V 8. století zde se svou paní Helgou nalezl útočiště Viking Härjulf Hornbytare, který upadl v nemilost jak u norského, tak i švédského krále a po němž nese tato osamělá oblast ležící na okrají legendárního horského pásma Skanen (Fjäll) jméno Härjedalen, což znamená údolí Härjulf. Lillhärdal leží na náhorní plošině a o kvalitě jeho ovzduší svědčí už samotná skutečnost, že v jeho blízkosti leží jedna z nejrozsáhlejších oblastí pěstování islandského mechu, kterému se daří jen na nejčistějším vzduchu.

Koncem 17. století se Lillhärdal smutně proslavil legendárními čarodějnickými procesy. Tuto historii připomíná dnešním návštěvníkům malé muzeum. V padesátých letech 20. století zasáhla vesničku zlatá horečka. V Lillhärdal se nachází klenot sakrálního umění, kostel, jehož počátky sahají do 15. století. Toto období připomíná krásný malý skládací oltář. Zvláštní pozornost si zaslouží také jeden z nejstarších a nejlépe dochovaných skanzenů ve Švédsku –  z počátku 17. století pocházející Högen.

Díky slunné poloze jsou letní teploty v Lillhärdal vyšší než v okolní oblasti, a proto se zde také vždy dařilo zemědělství. Na okraji vesnice se nalézá rozsáhlé jezero Ormosjön s písečnou pláží. Přes svoji malou rozlohu nabízí Lillhärdal krytý bazén, tenisový kurt, fotbalové hřiště, osvětlenou běžeckou trasu, knihovnu a dva supermarkety.  V létě je nabídka pro volný čas rozšířena o minigolf, půjčovnu kánoí a jeden z největších rybařských revírù Švédska (220km tekoucíchvod, 30 jezer a 30 rybníkù).  V zimě je možné vyrazit do osvětlené běžecké stopy nebo se vydovádět na hokejovém stadionu.

Zimy jsou tvrdé, se zárukou sněhu od listopadu do dubna. Okolo Lillhärdal vede největší evropská síť značených tras pro sněžné skůtry s celkovou délkou 1000 km s názvem Nordic Area. Oblast je tak rozsáhlá, že zde téměř nenarazíte na žádné další jezdce; půjčovna sněžných skutrů se nachází přímo v místě.

Kdo se chce z Lillhärdal vydat na výlet, má možnost se procházet rozsáhlými tajuplnými lesy, sbírat lesní plody a houby nebo pozorovat divoká zvířata. Härjedalen se pyšní svými 30 vrcholy dosahujícími výšky přes 1000 m a nejjižněji položeným ledovcem Švédska. Jedinečným zážitkem jsou výpravy s průvodcem do tzv. Fjall. Ve vzdálenějším okolí lákají výlety po stopách historie k návštěvě osmihranného dřevěného kostela ve Vemdalen, pocházejícího z roku 1763, a dále k návštěvě muzea nejstarších dochovaných nástěnných koberců z vikinské doby v Överhogdal nebo ke známým 4000-6000 let starým skalním obrazům v Messlingen.

Flavia & Andreas

andreas@harjedalenskulturcentrum.com

tel.: 0046.70.2927476 (Švédsko), 00420.604.115238 (CZ)

Sezónní kalendář.

Související obrázky: